Filtruj według

Niewody

Jest 52 produktów.

Pokazano 1-12 z 52 pozycji
Niewody - sieci rybackie do przeciągania.

Niewody są to sieci rybackie stosowane na jeziorach oraz stawach.

Składają się z dwóch skrzydeł połączonych matnią oraz jej końcową częścią zwaną kutlem. Skrzydła mają kształt wydłużonych prostokątów, matnia przypomina worek o wlocie w kształcie trapezu. Zadaniem matni jest zbieranie ryb zagarniętych przez skrzydła. Skrzydła i matnia niewodu uzbrojone są linkami, pływakami oraz ciężarkami.

Koniec każdego skrzydła w niewodzie przymocowany jest dwoma linkami do drewnianego kołka długości 1m. nazywanego komulcem lub bykiem. Komulec służy do umocowania linek za pomocą których ciągnie się narzędzie. Skrzydła składają się z części zwanych elementami. Są to prostokątne powierzchnie tkaniny sieciowej o określonych wymiarach, przymocowane u góry i od dołu do linek.

Matnia składa się z dwóch podłużnych płatów tkaniny sieciowej zwanych klinami. Kliny te połączone są ze sobą szeregiem płatów z sieci zwanych okolami. Do końca matni przymocowany jest kutel. Jest to wąski, zbudowany z gęstej tkaniny sieciowej worek, mający na celu zbieranie zagarniętych ryb.

Połów w niewodami - zastosowanie i teoria

Jest to bardzo specyficzna metoda połowu, którą praktykuje się zarówno z łodzi, jak i z brzegu. Stosowana niemalże w każdym rodzaju zbiornika wodnego, niemniej jednak najczęściej technikę tę używa się na jeziorach oraz w rezerwatach wodnych o dużej, otwartej powierzchni, która oferuje proste ściąganie oraz manipulowanie siecią. Połów rozpoczynamy od otoczenia części zbiornika na kształt przypominający podkowę - zarówno jej początek, jak i koniec zaczynają się na tej samej stronie. Następnie odbywa się tzw. zacieśnianie obszaru tak, by wszystkie ryby o określonej wielkości znajdujące się w zamkniętej części akwenu przedostały się do sieci.

Niewody - jak prawidłowo wyciągnąć sieć?

Jest to bardzo proste, niemniej jednak opanowanie techniki do perfekcji wymaga praktyki. Należy ściągnąć linki z obu stron, kierując niewody w taki sposób, aby ich środek znajdował się między punktami wyciągania. Podczas połowu ściągając linki sieci, ogranicza się obszar zbiornika w kierunku miejsca, w którym zamocowane są sieci (łódź czy też brzeg). Pamiętaj, by podczas wyciągania sieci ściągać wyłącznie linkę dryfującą - obciążona automatycznie podąży za górną linką. Następnie ciąg zamyka dno sieci w centrum – w ten sposób wszystkie ryby zostają skierowane do matni, oddzielając jednocześnie obszar zagarnięty siecią do zewnętrznej części zbiornika.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar oczek?

Niewody zbudowane są z oczek o różnej gęstości. Odpowiedni rozmiar oczek jest kluczowy – jego dobór zależy od gatunków ryb, które chcemy złowić. Niemniej jednak, ważne są również inne aspekty, przykładowo, zbyt małe oprócz samych ryb łowią również zanieczyszczenia ze zbiornika, a im pełniejsza sieć, tym trudniej ją wyjąć z wody, gdyż stawia ona cięższy opór. Do tego dochodzi kwestia nadmiernego przeczesywania akwenu, która niszczy otaczający ekosystem. Z kolei zbyt duże oczka mogą przyczyniać się do zwiększenia śmiertelności wśród złowionych w niewody ryb, a ich działanie można przyrównać do sieci skrzelowej.