Filtruj według

Drygawice

Jest 17 produktów.

Pokazano 1-12 z 17 pozycji
Drygawice na ryby, drgawice rybackie - rybackiesieci.pl

Drygawice to sieci rybackie składające się z trzech ścian sieciowych, z których dwie zewnętrzne nazywamy podrygami a sieć wewnętrzna nazywana jest jadrem.

Działanie drygawicy polega na oplątywaniu ryby, która przechodząc swobodnie przez duże oczka podrygu przepycha mniejsze gęste jadro przez oczka przeciwległego podrygu. W ten sposób tworzy się rodzaj worka (kieszeni) w którym oplątana zostaje ryba.Drygawice to wydajne sieci rybackie. Narzędziem tym poławia się zwykle duże ryby, zasiedlające przybrzeżną strefę.

Ilość tkaniny sieciowej potrzebnej na jadro jest znacznie większa niż na oba podrygi. Zarówno jadro jak i podryg obsadzane jest na wspólnych sznurach (podbora, nadbora i sznury boczne) Drygawice używa się głównie do połowu zastawnego oraz objazdowego.

Starannie zaprojektowana budowa

Dzięki trójwarstwowej konstrukcji, z powodzeniem stosowana jest do całorocznego połowu ryb o zróżnicowanym rozmiarze. Dobór gęstości sieci dobiera się do gatunków (rozmiaru) ryb, które zamierzamy złowić. Drygawica pozwala “odfiltrować” gatunki poniżej określonego rozmiaru. Sprawdza się do połowu ryb, których obwód jest większy niż oczka w jądrze i mniejszy niż oczka w sieciach zewnętrznych. Dzięki odpowiednim doborze rozmiarów możliwe jest określenie dokładnego rozmiaru ryby, która ma się złowić w sieć.

Połów zastawny i objazdowy

Drygawice oferują dwie możliwości połowu - zastawny i objazdowy. Zastawny polega na rozłożeniu drygawicy w przeznaczonym do tego obszarze, np. przy miękkiej roślinności przybrzeżnej (oczerety) i wciągnięciu jej po jednym, dwóch dniach. Objazdowy z kolei polega na zastawieniu części zbiornika i spłoszeniu ryb, zapędzając je do sieci. Popularnym rozwiązaniem jest połączenie tej metody np. z zastosowaniem niewodów.

Drygawice stosowane mogą być również jako narzędzie pomocnicze przy połowach sprzętem do przeciągania. Zastawia się je wtedy w okolicy miejsca wyciągu matni lub partii przybrzeżnej zbiornika.

Zmaksymalizowanie efektywności połowu

W celu zwiększenia powodzenia połowu oprócz dostosowania odpowiedniego rozmiaru oczka do gatunku ryby, kluczowe jest dobranie odpowiedniej długości sieci do rozmiarów zbiornika wodnego, na którym mamy zamiar używać drygawicy. Mianowicie, odgradzając wybrany obszar całkowicie, ryby nie mają możliwości ominięcia sieci.

Odpowiednia konserwacja – klucz do długiej żywotności

Jest to narzędzie, które przy odpowiedniej konserwacji z powodzeniem będzie służyło Ci przez długie lata. Po zakończeniu połowu należy oczyścić drygawicę z wszelkich zanieczyszczeń - odczepić liście, gałęzie i pozostałości wyłowione z dna zbiornika. Odpowiednio oczyszczoną sieć powieś do wyschnięcia. Nie umieszczaj jej jednak na słońcu - negatywny wpływ promieni UV może uszkodzić materiał, więc w zamian tego wybierz zacienione miejsce. Po wysuszeniu zawiń lub złóż i gotowe. Pamiętaj, że drygawice należy przechowywać w suchym miejscu, które zabezpieczy sieć przed poplątaniem lub zahaczeniem o inne obiekty, czyli np. w kartonie, torbie lub worku.