Drygawice
Drygawice to sieci rybackie składające się z trzech ścian sieciowych, z których dwie zewnętrzne nazywamy podrygami a sieć wewnętrzna nazywana jest jadrem.
Działanie drygawicy polega na oplątywaniu ryby, która przechodząc swobodnie przez duże oczka podrygu przepycha mniejsze gęste jadro przez oczka przeciwległego podrygu. W ten sposób tworzy się rodzaj worka (kieszeni) w którym oplątana zostaje ryba.Drygawice to wydajne sieci rybackie. Narzędziem tym poławia się zwykle duże ryby, zasiedlające przybrzeżną strefę.
Ilość tkaniny sieciowej potrzebnej na jadro jest znacznie większa niż na oba podrygi. Zarówno jadro jak i podryg obsadzane jest na wspólnych sznurach (podbora, nadbora i sznury boczne) Drygawice używa się głównie do połowu zastawnego oraz objazdowego.
Połów zastawny polega na wepchnięcie narzędzia w oczerety, zastawieniu go między miękką roślinnością podwodną lub jej kępami i pozostawieniu go w spokoju na 1-2 dni. Połów objazdowy polega na obstawieniu drygawicami pewnej partii oczeretów, wypłoszeniu ryb z utworzonego łowiska i zmuszeniu ich do ucieczki w kierunku zastawionej sieci. Po wypłoszeniu ryb narzędzie ściąga się i wybiera ryby.
Drygawice stosowane mogą być również jako narzędzie pomocnicze przy połowach sprzętem do przeciągania. Zastawia się je wtedy w okolicy miejsca wyciągu matni lub partii przybrzeżnej zbiornika.